PL

Opancerzenie/ druga skóra

część cyklu Warstwy
2014, video performance / performance 

W swoich pracach często eksperymentuję ze swoim ciałem, które traktuję jak materiał twórczy.

Opancerzenie/ druga skóra to projekt, który skupia się na ludzkiej skórze. Inspiracją do niego była blizna, którą mam jeszcze z czasów wczesnego dzieciństwa. Mankament ten przez wiele lat był dla mnie problemem, nie akceptowałam go i zasłaniałam ten fragment ciała. Z czasem jednak oswoiłam się z nim. Badając swoje ciało, zaczęłam traktować skórę jako swego rodzaju mapę, na której zapisuje się historia, każdy ślad w postaci znamienia to część mojego życia i tego co przeżyłam. Ciało staje się w tej sytuacji takim samym materiałem twórczym jak glina, kamień czy drewno, w którym ,,rzeźbi'' otoczenie.

 

Praca Opancerzenie/ druga skóra to część cyklu Warstwy.

Druga skóra to, dodatkowa powłoka, którą się zasłaniamy, to maska, którą przybieramy by nie pokazać swojego oblicza. Jest to najbardziej zewnętrzna warstwa naszego ciała, pancerz, który nas chroni, ale także pasożyt, który na nas wyrasta. Podczas prób wideo i performance, ulegam procesowi opancerzenia, obkładam się kawałkami ciasta, które zakrywają moje ciało, w pewien sposób osłaniając je, tworząc ochronną skorupę. Z drugiej strony ciasto staje się

pasożytem i ,,żyje’’ kosztem mojego organizmu, pobierając z niego ciepło i rosnąc na nim, ograniczając przy tym kontakt ze światem zewnętrznym.

 

 

 

 

* foto Justyna Werbel, Marta Miszuk

EN

Crust/ second skin

2014, performance - with 40 kilo growing yeast cake, time: 40 minutes


 

Crust / second skin is part of a series of works about my body.

The second skin is an additional layer, which we cover our body, it is a mask which we wear to hide our faces. It is the outer layer of our body, armor that protects us, but also a parasite that grows on us. During performance, I succumb to the process of incrustation. I put on me some pieces of cake with yeast that cover my body. On the one hand this crust protects me, forming a protective shell. On the other hand, it becomes a parasite ,,lives'' at the expense of my body, absorbs heat and grows on it, limiting my contact with the outside world.

 

 

 

 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now