kometa_c:2020f3_neowise_panorama.jpg

„Niebo ciemną nocą” to interdyscyplinarny projekt łączący sztukę i naukę, który m.in. miał na celu zwrócenie uwagi na postępujący problem zanieczyszczenia nieba światłem, a co za tym idzie utraty dziedzictwa narodowego jakim jest niebo pełne gwiazd. 

Jednym z założeń projektu „Niebo ciemną nocą” było fotografowanie obiektów astronomicznych widocznych nad woj. Wielkopolskim z obszaru „Ostoi Ciemnego Nieba” (Izdebno i Chalin, gmina Sieraków) - jednego z 5 obszarów objętych ochroną ciemnego nieba w Polsce. (...)

W ramach stypendium podjęłam współpracę m.in. z Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej w Chalinie, który mieści się na terenie Ostoi. Wykonane fotografie zostały wydrukowane, oprawione i podarowane wraz z plikami cyfrowymi dostępnymi do celów edukacyjnych i promocyjnych m.in.: Ośrodkowi Edukacji Przyrodniczej w Chalinie, Obserwatorium Astronomicznemu w Poznaniu, Urzędowi Miasta w Poznaniu, Urzędowi Gminy Sieraków.  

(...)Projekt stypendialny „Niebo ciemną nocą” od początku realizacji cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wielu osób, zarówno profesjonalnych fotografów, astronomów jak i amatorów nocnego nieba. Potwierdziło się, że problem ochrony ciemnego nieba wciąż jest mało popularny i takie inicjatywy jak ta pomagają uświadamiać ludzi i pomóc im w walce z nieustannie zbliżającą się katastrofą klimatyczną. Zainteresowanie tematem potwierdza również fakt, że pomimo zakończenia stypendium projekt dalej się rozwija i planowane są kolejne jego etapy (wychodzące poza plan stypendialny).

 

 

Projekt zrealizowano przy pomocy środków

budżetu Województwa Wielkopolskiego

oraz budżetu Gminy Miasta Sieraków

jusprojekt_edited.jpg
logo.png